Projekt

Stworzenie idealnego ogrodu wymaga działania według ściśle określonego planu. Składa się on z kilku ważnych etapów. Zaczynamy od inwentaryzacji terenu potem prace koncepcyjne i stworzenie ostatecznego projektu. Następnym etapem jest realizacja projektu przez prace projektowe, wykonawcze i pielęgnacyjne. W ten sposób sprawiamy, że pusta, zaniedbana przestrzeń nabiera formy, kształtu i koloru.

Sporządzenie projektu w ogólnych zarysach pozwoli na sprecyzowanie wyobrażenia, jak powinien wyglądać przyszły ogród. Istnieje kilka zasad, które pozwolą na urzeczywistnienie marzeń o własnym ogrodzie. Przystępując do projektowania należy przyjrzeć się uważnie działce oraz uzmysłowić sobie, w jaki sposób jest ona usytuowana względem otoczenia. Trzeba powiązać ze sobą takie elementy jak wymiary i kształt terenu, którym się dysponuje oraz czy znajduje się na wzniesieniu, jak jest usytuowany względem stron świata, czy jest nasłoneczniony, czy też przeciwnie - zacieniony. Ponadto koniecznie trzeba zbadać rodzaj gleby.

Po tych ustaleniach należy podjąć decyzję o najkorzystniejszym zagospodarowaniu przestrzeni zgodnie z ustaloną funkcją oraz estetyką ogrodu. Dobrze urządzony ogród to taki, którego atmosfera emanuje spokojem, a przebywanie w nim działa na człowieka kojąco. Kluczem do osiągnięcia takiego stanu jest umiejętność zachowania równowagi i harmonii przy jego projektowaniu. Zwykle już na pierwszy rzut oka widoczne jest przepełnienie ogrodu zbyt dużą liczbą roślin, co sprawia, że zamiast pozytywnych odczuć odnosimy wrażenie chaosu.

Dobrze zagospodarowaną przestrzeń cechuje równowaga pomiędzy obszarami porośniętymi bujną roślinnością oraz wysokimi ścianami zieleni a pustymi skrawkami gruntu. Najlepsze projekty cechuje prostota. W imię zasady "im mniej tym lepiej".